Aby przeglądać tę stronę musisz zaakceptować przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies lub opuszczenie serwisu.

Pracownicy - w gabinecie kosmetycznym

Posted By: Administrator Administrator w: Blog On:

Wybór formy zatrudnienia to bardzo ważna kwestia, pracodawcy zastanawiają się w jaki sposób zatrudnić pracownika a pracownicy zastanawiają się na jakiej umowie pracować w salonie.
Często sporną kwestią jest pytanie Czy powinnam otrzymać procent od klienta?

Wybór formy zatrudnienia to bardzo ważna kwestia, pracodawcy zastanawiają się w jaki sposób zatrudnić pracownika a pracownicy zastanawiają się na jakiej umowie pracować w salonie.


Często sporną kwestią jest pytanie Czy powinnam otrzymać procent od klienta?

Zatrudnienie pracownika to często nie łatwa decyzja, wiążę się ona z wieloma pytaniami na które musimy sobie odpowiedzieć zanim ją podejmiemy, w tym artykule postaramy się poruszyć najważniejsze kwestie w tym temacie.

Zawód kosmetyczki/kosmetologa wizażystki czy manicurzystki to stanowisko bardzo odpowiedzialne wymagające wiedzy, przeszkolenia, umiejętności manualnych, poczucia estetyki i posiadania bardzo wysokiej kultury osobistej.  Mimo że wymagania nie są małe zawody te cieszą się bardzo dużą popularnością.

Gabinetów kosmetycznych otwiera się naprawdę wiele a znalezienie odpowiedniej osoby na takie stanowiska również nie jest proste. O  ile gdy pracujemy same na własny rachunek kwestie formy np. rozliczenia są proste do przysłowiowego ogarnięcia o tyle zatrudniając już pracownika nie jest to tak oczywiste.

Forma zatrudnienia może być różna umowa zlecenie, podnajem stanowiska lub umowa o pracę to najczęściej spotykane z wybieranych form omówmy sobie każdą z nich: 

- umowa zlecenie – to umowa cywilno prawna zawierana na określoną ilość godzin lub dni np. 3 miesiące.

 Dla kogo będzie to dobre rozwiązanie ?

Dla właścicielek salonów które poszukują pomocy doraźnie np. na krótki okres czasu.

Często zdarza się że na świat przychodzi twoja pociecha, a ty potrzebujesz pomocy warto wtedy na okres najbardziej dla Ciebie ważny oddać kilka obowiązków nowemu pracownikowi.

Umowa zlecenie jest też alternatywą dla pań/panów którzy poszukują pracy by nabyć doświadczenie.
Często robimy równe kursy szkolimy się posiadamy wiedze jednak chcemy nabyć niezbędne doświadczenie, umowa zlecenie w tym przypadku jest bardzo trafna pozwala nam zacząć szybko pracę w nowym miejscu w momencie gdy jesteśmy jeszcze na studiach lub pracujemy w innym zawodzie lub miejscu.

Taka umowa to też doskonałe rozwiązanie dla osób posiadających ubezpieczenie KRUS które nie chcąc przerywać opłacania składki, bez żadnych przeciwwskazań mogą rozpocząć prace na podstawie właśnie takiej umowy. Ważne jednak by poinformować o tym urząd wraz z przedstawieniem umowy oraz ilości przepracowanych godzin po przepracowaniu pełnego miesiąca.

 

Podsumowując:
Umowa zlecenie to doskonałe rozwiązanie dla pracodawcy poszukującego pracownika w gorącym sezonie, gdy chce sprawdzić czy pracownik i jego umiejętności są wystarczające na proponowane stanowisko, mała liczba formalności nie tylko ułatwia proces zatrudnienia jak również daje dużą swobodę organizacji pracy.

Z punktu widzenia pracownika nie jest to korzystna forma zatrudnienia na dłuższy okres czasu.

Nie daje ona stabilności i pewności na długi okres czasu. Umowy wypisywane co np. miesiąc mogą się różnić ilością przepracowanych godzin, stawką i obowiązkami . Jednak jest to doskonała forma gdy chcemy prace podjąć dorywczo lub uzupełnić swoje doświadczenie zawodowe. Pracownika nie obejmuje okres wypowiedzenia pracę może porzucić z dnia na dzień stąd jest to często wybierana forma jako pierwsza forma zatrudnienia.

 

- Podnajem stanowiska- to opcja dla przedsiębiorczych i zorganizowanych stylistek lubiących pracować na własny rachunek i samodzielnie zarządzać własnym czasem.

Umowa podnajmu stanowiska zawierać powinna koszta wynajmu, mediów, czasu wynajmu oraz okres wypowiedzenia . Warto by uwzględniała również sprzęty i narzędzia które wchodzą w skład stanowiska.

Ta forma pracy to często samo zatrudnienie w większych gabinetach kosmetycznych. Stylistki , wizażystki czy kosmetyczki często wybierają ją gdy posiadają już doświadczenie w pracy z klientem, posiadają materiały do pracy oraz marzą o swoim gabinecie .

Bardzo dużym plusem podnajmu stanowiska jest wygoda . Stylistka nie musi martwić się o odbiory sanepidu, serwis i dezynfekcję klimatyzacji, metry kwadratowe poczekalni, szatnie i toalety dla klientów czy pracowników, remonty, kontrole i inne tego typu kwestię.

Wybranie odpowiedniej formy opodatkowania pozwoli na ujęcie umowy w kosztach co sprawi że rozliczenie będzie bardzo proste.

Stylistka może dzięki temu pracować na swoim nie przejmując się formalnościami, warunki podnajmu uzgadnia z właścicielem lokalu w którym pracuje.

 

- umowa o pracę – to  opcja zatrudnienia dla osób które poszukują stabilności  w tym zawodzie i nie chcą podejmować ryzyka związanego z otwarciem własnej firmy.

Są to zazwyczaj stali pracownicy salonów kosmetycznych którzy często posiadają długi staż pracy, cenią sobie wygodę bezpieczeństwo i przewidywalność zarobków.

Aby umowa o pracę była atrakcyjna dla pracownika warto by było aby zawierała klauzulę o procencie od klienta. Zawody te są bardzo psychologiczną kwestią klientki często przyzwyczajają się do konkretnych osób u których wykonują zabiegi, a nie do  gabinetu jako miejsca.

Warto więc zatrzymać pracownika który swoją osobą przyciąga klienta, wykonuje pracę i buduje pozytywną opinię o salonie. Szkoda by było aby taka osoba czuła się niedoceniona i myślała o zmianie pracodawcy.  

Zmiana pracodawcy przez takiego pracownika wiąże się z utratą części stałych klientów którzy mogą nie chcieć aby kto inny wykonywał im zabiegi.

 

Podsumowując:

Form zatrudnienia jest naprawdę wiele, każda z nich posiada swoje plusy i minusy, tak samo dla pracodawcy jak i dla pracownika. Aby zatrudnienie było na zasadach win win należy przemyśleć każdą z form zastanowić się jakie są nasze oczekiwania jako pracodawcy i dowiedzieć się jakie są oczekiwania naszego przyszłego pracownika. Formalności warto na każdym etapie skonsultować z księgową a stawkę wynagrodzenia ustalić adekwatnie do umiejętności osoby która zostaje przez nas zatrudniona.

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień